Ana Sayfa  /  ANTALYA KÜLTÜR SANAT  /  Kepez Belediyesi’ne bir ödül daha
  • Facebook da Paylaş
Kepez Belediyesi’ne bir ödül daha
  • 10-06-2020
  • 0 yorum
  • 113514 okunma
Kepez Belediyesi’nin müzeler adası haline getirdiği DokumaPark’taki ‘Bir Zamanlar Antalya Müzesi’, Tarihi Kentler Birliği’nin 2020 yılı Müze Özendirme Yarışması’nda Kent Müzeleri ödülüne layık görüldü.

Kepez Belediyesi’nin projelerine bir ödül daha geldi. Dokuma İplik Fabrikasını halkın kullanımına kazandıran Kepez Belediyesi, fabrikanın idari binasını müzeye dönüştürdüğü projesiyle ödül aldı. DokumaPark’taki  ‘Bir Zamanlar Antalya Müzesi’ Tarihi Kentler Birliği’nin, 2020 yılı Müze Özendirme Yarışması’nda Kent Müzeleri kategorisinde ödüle layık görüldü. Antalya Dokuma İplik Fabrikası’nın idari binasının müzeye çevrildiği ‘Bir Zamanlar Antalya Müzesi’nde 2000 m2 sergi alanı bulunuyor. 2 katlı müze engelsiz ve aynı zamanda ekolojik (doğa dostu) özelliklere sahip. Açılış için gün sayan müze adeta teknolojiyle yarışıyor.  Müzeyi ziyaret edecek, yerli ve yabancı konukları muhteşem bir teknoloji hizmeti bekliyor. Ziyaretçiler sesli rehber eşliğinde, 8 ayrı dilde müzeyi gezme imkanı bulabilecekler.

Yarışmaya 16 belediye, 18 müze katıldı

Bu yıl TKB Müze Özendirme Yarışmasına 16 belediyeden, farklı ölçeklerde 18 müze katıldı. Her müze kendi koşulları içinde değerlendirildi.  Müzenin içinde bulunduğu mekanın kalitesi, müze arşivinin oluşturma şekli ile koleksiyonun niteliği, koleksiyonu sergileme kurgusu, bir kültür mekanı olarak müzenin sosyal gücü ve kentle kurduğu ilişki dikkate alındı. Tarihi Kentler Birliği Müze Özendirme Yarışması; iyi müzecilik örneklerini özendirmek, yerel yönetimlerin müze uygulamalarında önder olma ve koruma bilinci oluşturmak, ülkemizde yerel yönetimlerin girişimleriyle oluşturulmuş müzeler arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla ilk kez 2016 yılında düzenlendi.

Kepez Belediyesi’nin müzeler adasına çevirdiği DokumaPark’ta bulunan Anadolu Oyuncak Müzesi 4, Dokuma Modern Sanatlar Galerisi de 1 ödüle layık görülmüştü.

Etiketler : -

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV